تبلیغات
هنرکده ی اول - سبزشویی
سبزشویی ( Greenwashing)

:small_blue_diamond: واژه‌ای است که به دورویی انسان‌های به‌ظاهر دوستدار محیط زیست اشاره دارد به این صورت که با نام حمایت از محیط زیست به محیط زیست صدمه می‌زنند. برای اثبات سبزشویی اغلب به این موضوع استناد می‌شود که بیش از آن‌که واقعاً در مسیر دوستی با محیط زیست فعالیت کنند، برای سبز بودن تبلیغ و هزینه می‌کنند.

:small_blue_diamond:تاریخچه

نخستین بار در ۱۹۸۶ محققی نیویورکی به نام جی وسترولت (به انگلیسی: Jay Westervelt) واژهٔ سبزشویی را به معنای دست‌آویز کردنِ دوستدار محیط زیست بودن برای کسب منفعت مالی بیشتر به کار برد. مثال مقالهٔ او نصب پلاکاردی در اتاق هتل‌ها بود با این مضمون که استفادهٔ مجدد از حوله‌ها باعث کاهش مصرف آب و مواد شوینده و در نتیجه کمک به محیط زیست می‌شود. جی وسترولت در مقاله‌اش با طعنه، هدف نصب این پلاکاردها را بیشتر از حفظ محیط زیست، حفظ حوله‌ها نامید؛ چرا که کلاً در صنعت هتل‌داری به شکل وسیع‌تری محیط زیست آلوده می‌شود و شستشوی کمترِ حوله‌ها فقط منجر به منافع بیشتر مالی هتل‌دارها می‌شود و ربط چندانی به حفظ محیط زیست ندارند.

:large_blue_circle: سبزشویی از روی سفیدشویی ( whitewashing ) یا سفیدنمایی سکه زده شده است.

:small_blue_diamond:سفیدشویی استعاره از پنهان کردن آثار جرم یا حقایق و واقعیت ها است. عمل سفید شویی عامدانه به قصد منحرف کردن روند بازجویی و تحقیقات یا ایجاد تورش و سوگیری در داده ها و اطلاعات انجام می شود.

:small_blue_diamond:سبزشویی که زیر مجموعه ای از سفیدشویی است تقلب در ارائه اطلاعات و داده های سبز به شمار می آید. به عبارت دیگر همان سفیدشویی ولی با برس یا قلم موی آغشته به رنگ سبز برای پنهان کردن حقایق و واقعیت های زیست محیطی است.

:small_blue_diamond:در واقع ، سبزشویی نوعی از سفیدشویی است که ارتکاب آن منحصرا در عرصه ی زیست محیطی و پایندگی رخ می می دهد.

:small_blue_diamond:جنجال خودروهای دیزلی آلمانی مثل فولکس واگن ، بی ام دبلیو،‌و....در دو سال گذشته یکی از مهم ترین مصادیق افشاء شده سبزشویی در سال های اخیر است.


برچسب ها: سبزشویی،  

تاریخ : شنبه 4 شهریور 1396 | 10:52 ق.ظ | نویسنده : هنرمند | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • اریک صدا